گروه های خبری > اخبار عمومي > عکس‌هایی از اعماق شگفت‌انگيز فضا

عکس‌هایی از اعماق شگفت‌انگيز فضا

دوشنبه 3 مرداد 1390 - 15:23:20

 عکس‌هایی از اعماق  فضا شگفت‌انگيز

=


تلسکوپ هابل که اخیرا در جریان ماموریت‌های فضایی شاتل تعمیر شده است، واضح‌ترین تصاویر از زیبایی‌هايي کیهانی را نشان داد.
به گزارش آسوشیتدپرس ناسا روز چهارشنبه 9 سپتامبر (18 شهریور) اولین تصاویر مربوط به اعماق فضا را که بوسیله تلسکوپ فضایی هابل پس از ماموریت یک میلیارد دلاری ترمیم آن در بهار گذشته را منتشر کرد.

=

=

در این ماموریت از جمله دو دوربین جدید،‌ مجموعه‌ای از وسائل علمی روی هابل نصب شد، و بخش‌های خراب‌شده آن تعویض شد.

10 تصویر جدید که هابل از کهکشان‌ها و سحابی‌ها گرفته است، واضح‌تر از تصاویری از که همین مناطق فضا به وسیله این تلسکوپ فضایی پیش از این گرفته شده بود.

=

=

برخی از این تصاویر فوران‌های درخشانی از نور هستند که هاله‌ای دور آنها ایجاد شده است که برای برخی افراد ممکن است شاعرانه به نظر برسد. و یکی از آنها شبیه یک پروانه کیهانی غول‌آسا به نظر می‌رسد، اما در واقع یک سحابی نه چندان دور از زمین است.

=

=


این عکس هابل جزئیاتی مانند بخش‌های منحنی منتشکل از گاز دارند، که مانند بال‌های پروانه به نظر می‌رسند، و هابل پیش از این نمی‌توانست آنها را نشان دهد.

=

=


دانشمند ارشد هابل، دیو لکرن، می‌گوید درخششی که در این عکس و عکس‌های دیگر دیده می‌شود،‌ گاز داغ و غباری است که از ستارگان بیرون می‌زند.
به گفته او آنها مانند لامپ چراغ می‌‌مانند، و ستاره مانند فیلامان درون است، اما درخشش از گاز ناشی می‌شود.

=

=


به گفته لکرون، این تصاویر به خصوص تصویر پروانه، تنها علم را نشان نمی‌دهد، بلکه حسی از روحانیت را برمی‌انگیزد.

لکرون می‌گوید: "آنچه من می‌بینم شکوه خلقت است."مبهوت‌کننده‌ترین تصاویر جدید هابل، مربوط به لحظات تولد و مرگ و ستاره‌ها است.

یکی از این تصاویر سحابی کارینا را نشان می‌دهد، که 7500 سال نوری از ما فاصله دارد.
یک سال نوری تقریبا حدود یک تریلیون کیلومتر است.

=

=


این عکس ابری با ظاهر سهمناک با رنگ قرمز را نشان می‌دهد که بوسیله پرتوها در حال بمباران شدن است. هنگامی دوربین جدید هابل از طیف نوری متفاوتی استفاده می‌کند، این ابر ناپدید می‌شود، و ستاره‌های نوزاد پدیدار می‌شوند. آنها که تنها حدود 100000 سال نوری عمر دارد، فواره‌های نور سفید را از خود بیرون می‌دهند.


به گفته باب اوکانل، ستاره‌شناس دانشگاه ویرجینیا، این فواره‌های ذرات کیهانی "با سرعت بسیار زیادی از چیزی که دارد به منظومه سیاره‌ای بدل می‌شود،‌ بیرون می‌زنند."

=

=

یک تصویر دیگر یک خوشه‌ متراکم از هزاران ستاره را نشان می‌دهد - میدانی از یک نور ضعیف سفیدرنگ با نقاطی از ستاره‌های درخشان به رنگ آبی داغ و ستاره‌های به رنگ سردتر قرمز.

=

=


همه تصاویر جدید هابل از درون کهکشان راه شیری گرفته شده‌اند. [یافته‌های جدید درباره اندازه کهکشان راه شیری] به غیر از این تصویر پنج کهکشان راه‌شیری در یک تصویر به نمایش در آمده است.

=

=


هابل به زودی دوربین‌های جدید خود را به سوی دورترین لبه‌های کیهان معطوف خواهد کرد از لحظاتی درست پس از انفجار بزرگ تصویر بگیرد.

چارلز بولدن، مدیر این پروژه در ناسا‌ در این باره گفت‌: "دیدگاه ما کیهان و جایگاه‌مان در آن دیگر مانند قبل نخواهد بود."

=

=


به گفته لکرون، از هنگام تعمیرهایی که روی هابل انجام شده است، تا به حال هیچ مشکل فنی برای آن رخ نداده است.

اولین تصاویر به دست آمده از هابل تعمیرشده در ابتدای تابستان منتشر شد،‌ که شامل تصاویری از سیاره مشتری و برخورد یک دنباله‌‌دار یا سیارک با آن بود.